NGK 4495 BPZ8H-N-10 V-Power Spark Plug
SKU:
NGKBPZ8H-N-10
MPN
41-BPZ8HN10
UPC:
Current Stock:
18
Adding to cart… The item has been added
Fits Mercury, Mariner, Nissan, Suzuki and Tohatsu outboard engines.
Specifications:
  • Shell
  • Thread Size: 14mm
  • Thread Pitch: 1.25mm
  • Seat Type: Gasket
  • Resistor: Yes
  • Resistor Value: Inductive
  • Reach: 12.7mm (1/2")
  • Hex Size: 13/16" (21mm)
  • Terminal Type: Solid
  • Overall Height: JIS
  • Gap: .039" (1.0mm)
  • Center Electrode
  • Material: Nickel
  • Type: V-Cut
  • Size: 2.5mm