NGK 2359 BPR5EFS-13 Standard Spark Plug
SKU:
NGKBPR5EFS-13
MPN
41-BPR5EFS13
UPC:
Current Stock:
36
Adding to cart… The item has been added
NGK's Standard Plugs are Constructed for Longer Life and Optimum Performance.
Specifications:
  • Shell
  • Thread Size: 14mm
  • Thread Pitch: 1.25mm
  • Seat Type: Tapered
  • Resistor: Yes
  • Resistor Value: 5K Ohm
  • Reach: 18mm (.709")
  • Hex Size: 5/8" (16mm)
  • Terminal Type: Solid
  • Overall Height: ISO
  • Gap: .050" (1.3mm)
  • Center Electrode
  • Material: Nickel
  • Type: Standard
  • Size: 2.5mm